لطفاً صبر کنید ...
loading
توضیحات:
پالایشگاه چهارم (فازهای 6و7و8)
عملیات توسعه فاز های 6و7و8 میدان گازی پارس جنوبی – در بهمن ماه 1382 بصورت بیع متقابل توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت ایرانی پتروپارس، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، دو شرکت ژاپنی Toyo و JGC و شرکت Daelim از کره جنوبی آغاز و در مهر ماه1387 به بهره برداری کامل رسید.
پالایشگاه چهارم گاز پارس جنوبی شامل دو بخش دریائی و خشکی است و در سه فاز با ظرفیت برداشت و فرآوری 110 میلیون متر مکعب و برای هرفاز 36/7 میلیون متر مکعب طراحی شده است. بخش دریائی آن متشکل از سه سکوی مستقل سر چاهی(SPD7 ،SPD8 وSPD9 ) شامل 10 چاه برای هر سکو است که توسط سه خط لوله دریائی 32 اینچ بطول 105 کیلومتر ، گاز ترش و میعانات گازی و محلول گلایکول را به پالایشگاه ساحلی انتقال میدهند. بمنظور پیشگیری از خوردگی و یخ زدگی محلول گلایکول توسط یک لوله 4/5 اینچ برای تزریق به خطوط لوله دریائی به سکوهای مزبور ارسال میشود که در بازگشت برای استفاد ه مجدد احیا می شود.
تاسیسات بخش خشکی که یکی از بزرگترین پالایشگاهای گاز خاورمیانه می باشد شامل شش ردیف نم زدائی و تنظیم نقطه شبنم به ظرفیت اسمی هر کدام 18/4 میلیون متر مکعب گاز ترش در روز و سه واحد تثبیت میعانات گازی و سه واحد تولید پروپان و بوتان به همراه تاسیسات جانبی می باشد. کنترل پالایشگاه نیز از طریق سیستم کنترل پیشرفته (DCS ) صورت می گیرد.
طبق طراحی محصولات روزانه این پالایشگاه عبارتند از: 104 میلیون مترمکعب گاز ترش خشک ، 170 هزار بشکه میعانات گازی و 5000 تن گاز مایع (پروپان و بوتانLPG).
بر اساس طراحی اولیه روزانه 104 میلیون متر مکعب گاز خشک تولیدی فاز های فوق توسط خط لوله پنجم سراسری گاز(IGAT5) به طول 516 کیلومتر برای تزریق به چاههای نفت آغاجاری ارسال خواهد شد. همچنین در این پالایشگاه امکان ارسال گاز به پالایشگاه اول و پنجم و پالایشگاه جم بعنوان تامین بخشی از خوراک ورودی آنها وجود دارد .
پروژه های توسعه جدید در پالایشگاه چهارم
1.طرح شیرین سازی:
با توجه به افزایش رشد اقتصادی کشور و سیاست استفاده از سوخت گازی به جای سوخت نفتی در جهت کاهش آلودگی و هچنین افزایش رشد مصرف گاز طبیعی، طرح شیرین سازی گازهای فازهای 6،7و8 به عنوان طرح توسعه به طرح موجود توسعه فازهای 6 ،7و8 اضافه و در مجاورت آن واقع در ضلع شرقی به مساحت 22.5 هکتار احداث خواهد شد.
تولیدات این طرح روزانه 102 میلیون متر مکعب(معادل 3600 میلیون فوت مکعب) گاز شیرین می باشد که با احداث شش ردیف شیرین سازی و نیز تولید 1100 تن گوگرد در چهار واحد بازیافت گوگرد جهت صادرات انجام می گیرد.
2.طرح ارسال گاز سکوی سلمان :
هدف از انجام این طرح ارسال 14 میلیون متر مکعب(معادل 500 میلیون فوت مکعب) در روز گاز حاصله از حوزه سلمان از طریق جزیره سیری به پالایشگاه چهارم می باشد که تامین بخش دیگری از خوراک مورد نیاز پالایشگاه چهارم را بعهده خواهد داشت که پس از تقویت فشار در جزیره سیری از طریق یک خط 32 اینچ زیر دریایی به طول 440 کیلومتر به پالایشگاه چهارم ارسال می گردد. با اضافه شدن این گاز به خوراک پالایشگاه چهارم دستیابی به ظرفیت اسمی به میزان 110 میلیون متر مکعب(معادل 3900 میلیون فوت مکعب) در روز محقق خواهد شد.
واحدها و تجهیزات پشتیبانی پالایشگاه چهارم( فازهای 6و7و8 )
* 4 دستگاه توربین گازی تولید برق هر کدام با توان 45 مگاوات
* 10 دستگاه توربو کمپرسور برای افزایش فشار گاز تا 90 بار و ارسال به خط IGAT5
* یک واحد گاز سوخت به ظرفیت 100 میلیون فوت مکعب در روز
* 2 واحد ژنراتور دیزلی(اضطراری) هر کدام با توان 5.5 مگاوات
* 3 دستگاه پمپ آب(sea water ( هر کدام به ظرفیت 2060 متر مکعب بر ساعت
* 1 واحد نیتروژن به ظرفیت 1150 نرمال متر مکعب بر ساعت
* 4 کمپرسور هوا هر یک به ظرفیت 5000 نرمال متر مکعب بر ساعت
* 3 واحد نمک زدائی آب هر یک به ظرفیت 75 تن در ساعت
* 5 دیگ بخار هر یک به ظرفیت تولید 165 تن بخار در ساعت
* 1 واحد Cooling water به ظرفیت 1966 متر مکعب در ساعت
* 1 واحد تصفیه فاضلاب و پسابهای صنعتی به ظرفیت 126 متر مکعب بر ساعت
* 2 مخزن آب آتش نشانی با ظرفیت 13500 متر مکعب
* 3 مخزن ذخیره میعانات گازی هر یک به ظرفیت 75000 متر مکعب
* 2 مخزن ذخیره پروپان هر یک به ظرفیت 55000 متر مکعب
* 2 مخزن ذخیره بوتان هر یک به ظرفیت 40000 متر مکعب
نمایشگاه آنلاین
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.