خط تولید گاز شیرین (طبیعی) در پالایشگاه سوم گاز پارس جنوبی (فاز 4 و 5)

ظرفیت اسمی: 50,000,000 متر مکعب در روز
توضیحات:
پالایشگاه سوم (فازهای 4و5)
عملیات توسعه فازهای4و5 میدان گازی پارس جنوبی در مرداد ماه 1379 به کنسرسیومی متشکل از شرکت های انی ، پتروپارس و نیکو واگذار گردید. و در بهمن ماه 1383 با همکاری موثر متخصصین و نیروهای کارشناس شرکت کلی گاز بطور کامل راه اندازی شد. و در 27 فروردین ماه سال84 توسط رئیس جمهور وقت آقای سید محمد خاتمی رسما" به بهره برداری رسید.
در هر فاز دو سکوی عملیاتی سر چاهی نصب شده است که هرکدام پذیرش 12 حلقه چاه دارند
روزانه 56/5 میلیون متر مکعب گاز از مخزن برداشت و بصورت سه فازی شامل گاز ، میعانات گازی و آب به وسیله دو خط لوله زیر دریایی 32 اینچ به فاصله 100 کیلومتر به خشکی منتقل می گردد.
به منظور محافظت از لوله ها ( جلوگیری از خورندگی و ایجاد هیدرات) ماده شیمیایی گلایکول از طریق 2 خط لوله 4/5 اینچ به سکوها منتقل و به خط لوله تزریق می شود.
گاز ورودی به پالایشگاه پس از جدا سازی از میعانات گازی به 4 واحد عملیاتی هر کدام به ظرفیت 9/13 میلیون متر مکعب منتقل و به شرح ذیل تصفیه می شود :
* شیرین سازی گاز
* نم زدایی
* تنظیم نقطه شبنم گاز
* بازیافت اتان
* تصفیه اتان
* جداسازی ، پالایش و ذخیره سازی پروپان و بوتان
* مرکپتان زدایی
روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز تصفیه شده توسط یک خط لوله 56 اینچ وارد شبکه سراسری و 77 هزار بشکه میعانات گازی پس از عبور از دو واحد تثبیت میعانات گازی به مخازن ذخیره سازی جهت صادرات ارسال می گردد .
همچنین H2S جدا شده در واحد شیرین سازی به واحد های باز یافت گوگرد هدایت و روزانه 400 تن گوگرد به صورت دانه بندی شده تولید و توسط کامیون به انبار مکانیزه گوگرد منتقل می شود.
همچنین در این پالایشگاه روزانه 2600 تن اتان تولید و توسط یک خط لوله به پتروشیمی جم منتقل می شود. و روزانه 2000 تن پروپان و 1200 تن بوتان تولید و پس از ذخیره سازی در مخازن بتونی توسط خط لوله به ایستگاه اندازه گیری و نهایتا بارگیری در اسکله پتروشیمی جهت صادرات منتقل می گردد.
مشخصات واحدهای پشتیبانی:
* 4 دستگاه توربین گازی تولید برق هر کدام به ظرفیت 33 مگاوات و دو ژنراتور دیزلی (اضطراری) به ظرفیت3450 کیلو وات.
* 6 دیگ بخار هر یک به ظرفیت 160 تن در ساعت
* 2 مخزن سیستم آب آتش نشانی که یکی با ظرفیت 5900 متر مکعب و دیگری به ظرفیت 13650 متر مکعب
* 4 مخزن ذخیره میعانات گازی هر یک با ظرفیت 60000 متر مکعب
* 3 واحد تصفیه آب هر یک با ظرفیت 1500 تن در روز

پروژه ها

دعوت از دوستان

شما برای اینکه اکانت فعالی داشته باشید، لازم است سالانه 21 امتیاز فعالیت کسب کنید. با دعوت از دوستان خود می توانید به سادگی این امتیاز را کسب کنید و همچنین به دوستان خود در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!
با تکمیل صفحه خود، بهتر از همیشه خود را به صنعت معرفی کنید: