خط تولید گاز شیرین (طبیعی) در پالایشگاه دوم گاز پارس جنوبی (فاز 2 و 3)

ظرفیت اسمی: 53,300,000 متر مکعب در روز
توضیحات:
پالایشگاه دوم (فازهای 2و3)
عملیات توسعه فازهای 2و3 میدان گازی پارس جنوبی تاریخ 76/07/06 به شرکت توتال فرانسه واگذار گردید. و در شهریور سال 81 با همکاری موثر متخصصین و نیروهای کارشناس شرکت ملی گاز بطور کامل راه اندازی و در 26 بهمن ماه سال 81 با حضور رئیس جمهور وقت آقای سید محمد خاتمی رسما" به بهره برداری رسید .
روزانه 56/5 میلیون متر مکعب گاز از دو سکوی سر چاهی برداشت و بصورت سه فازی شامل گاز ، میعانات گازی و آب به وسیله دو خط لوله زیر دریایی 32 اینچ به فاصله 105 کیلومتر به خشکی منتقل می گردد.
به منظور محافظت از لوله ها و جلوگیری از خورندگی آنها ماده شیمیایی گلایکول از طریق 2 خط لوله 4/5 اینچ به سکوها منتقل و به خط لوله تزریق می شود.
گاز ورودی به پالایشگاه پس از جدا سازی از میعانات گازی به 4 واحد عملیاتی هر کدام به ظرفیت 13/7 میلیون متر مکعب منتقل و به شرح ذیل تصفیه می شود :
* شیرین سازی گاز
* نم زدایی
* تنظیم نقطه شبنم گاز
* مرکپتان زدایی
روزانه 53/3 میلیون متر مکعب گاز تصفیه شده توسط یک خط لوله 56 اینچ وارد شبکه سراسری و 80 هزار بشکه میعانات گازی پس از عبور از دو واحد تثبیت میعانات گازی به مخازن ذخیره سازی جهت صادرات ارسال می گردد .
همچنین H2S جدا شده در واحد شیرین سازی به واحد های باز یافت گوگرد هدایت و روزانه 400 تن گوگرد به صورت دانه بندی شده تولید و توسط کامیون به انبار مکانیزه گوگرد منتقل می شود.
مشخصات واحدهای پشتیبانی:
* 4 دستگاه توربین گازی تولید برق هر کدام به ظرفیت 30/98 مگاوات و یک دستگاه ژنراتور بخار به ظرفیت 19/5 مگاوات و دو ژنراتور دیزلی (اضطراری) هر یک به ظرفیت 2 مگاوات.
* 4 دیگ بخار هر یک به ظرفیت 170 تن در ساعت
* 1 مخزن سیستم آب آتش نشانی با ظرفیت 12500 متر مکعب
* 3 مخزن ذخیره میعانات گازی هر یک با ظرفیت 77300 متر مکعب
* 3 واحد تصفیه آب هر یک با ظرفیت 1300 تن در روز

پروژه ها

دعوت از دوستان

شما برای اینکه اکانت فعالی داشته باشید، لازم است سالانه 21 امتیاز فعالیت کسب کنید. با دعوت از دوستان خود می توانید به سادگی این امتیاز را کسب کنید و همچنین به دوستان خود در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!
با تکمیل صفحه خود، بهتر از همیشه خود را به صنعت معرفی کنید: