لطفاً صبر کنید ...
loading
توضیحات:

پالایشگاه پنجم (فازهای 9و10)
عملیات توسعه فازهای 9و 10 میدان گازی پارس جنوبی در عسلویه به کنسرسیومی متشکل از شرکت های GS,OIEC,IOECواگذار گردید. و در شهریور سال 87 واحدهای تصفیه گاز در سرویس قرار گرفته و در اردیبهشت سال 88 با راه اندازی واحد های فرایندی بطور کامل به بهره برداری رسید .
در هر فاز دو سکوی عملیاتی سر چاهی نصب شده است که هرکدام پذیرش 12 حلقه چاه را دارند
روزانه 56.5 میلیون متر مکعب گاز از مخزن برداشت و بصورت سه فازی شامل گاز ، میعانات گازی و آب به وسیله دو خط لوله زیر دریایی 32 اینچ به فاصله 105 کیلومتر به خشکی منتقل می گردد.
به منظور محافظت از لوله ها ( جلوگیری از خورندگی و ایجاد هیدرات) ماده شیمیایی گلایکول از طریق 2 خط لوله 4/5 اینچ به سکوها منتقل و به خط لوله تزریق می شود.
گاز ورودی به پالایشگاه پس از جدا سازی از میعانات گازی به 4 واحد عملیاتی هر کدام به ظرفیت 13/8 میلیون متر مکعب منتقل و به شرح ذیل تصفیه می شود :
* شیرین سازی گاز
* نم زدایی
* بازیافت اتان
* تصفیه اتان
* جداسازی ، پالایش و ذخیره سازی پروپان و بوتان
روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز تصفیه شده توسط یک خط لوله 56 اینچ وارد شبکه سراسری و 80 هزار بشکه میعانات گازی پس از عبور از دو واحد تثبیت میعانات گازی به مخازن ذخیره سازی جهت صادرات ارسال می گردد .
همچنین H2S جدا شده در واحد شیرین سازی به واحد های باز یافت گوگرد هدایت و روزانه 400 تن گوگرد به صورت دانه بندی شده تولید و توسط کامیون به انبار مکانیزه گوگرد منتقل می شود.
همچنین در این پالایشگاه سالیانه یک میلیون تن اتان تولید و توسط یک خط لوله به پتروشیمی جم منتقل می شود و سالیانه 1/05میلیون تن گاز مایع (LPG)شامل پروپان و بوتان تولید و پس از ذخیره سازی در مخازن بتونی توسط خط لوله به ایستگاه اندازه گیری و نهایتا بارگیری در اسکله پتروشیمی جهت صادرات منتقل می گردد.
مشخصات واحدهای پشتیبانی
* این پالایشگاه فاقد دستگاه توربین گازی تولید برق می باشد و برق خود را از نیروگاه بعثت تامین می کند و سه ژنراتور دیزلی (اضطراری) به ظرفیت 2400 کیلو وات.
* 6 دیگ بخار هر یک به ظرفیت 160 تن در ساعت
* یک مخزن سیستم آب آتش نشانی با ظرفیت 9000 متر
* 4 مخزن ذخیره میعانات گازی هر یک با ظرفیت60000 متر مکعب
* 1 واحد تصفیه آب شامل فاضلاب بهداشتی با ظرفیت 1200 تن در روز ، خنثی سازی با ظرفیت 137 تن در روز و فاضلاب روغنی با ظرفیت 3168 تن در روز
نمایشگاه آنلاین
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.