لطفاً صبر کنید ...
loading
درباره

میدان نفتی بلال از میدان‌های نفتی ایران است، که در استان هرمزگان قرار دارد و در منطقه لاوان، در محدوده خلیج فارس مستقر می‌باشد. این میدان در نزدیکی آب‌های قطر واقع شده و شامل دو مخزن شناخته شده عرب و خاتیا است. با استفاده از اطلاعات پتروگرافی و نگارهای پتروفیزیکی اطلاعات لازم جهت مدل‌سازی مخزن عرب فراهم شد. جهت انجام این مطالعه ابتدا اطلاعات لازم جمع آوری، دسته‌بندی و به فرمت‌های مناسب تبدیل شد. جهت مدل‌سازی ساختار مخزن، نقشه‌های هم‌تراز عمقی با اطلاعات انحراف چاه و نقاط ورودی چاه‌ها مطابقت داده شد. در نهایت نقشه هم تراز راس سازند عرب به عنوان نقشه پایه وارد نرم افزار شد. پس از ساختن مدل سه بعدی ساختار زون‌های مختلف، نتایج تفسیر اطلاعات پتروفیزیکی به مدل ساخته شده وارد شد. با توجه به تمرکز اطلاعات تنها در 5 حلقه چاه، نرم افزار به شیوه درون یابی این اطلاعات را به سایر قسمتهای مخزن تعمیم داده‌است و بر این اساس نقشه پراکندگی خواص پتروفیزیکی مخزن تهیه شد. در نهایت میزان نفت در جا در هر زون و کل مخزن محاسبه گردید. بررسی حاضر نشان داد که مخزن عرب در این میدان در زون D بهترین کیفیت را از نظر نفت دهی دارد. میدان بلال در حال حاضر با ظرفیت کامل در دست تولید است و از زمان آغاز تولید اولیه از این میدان در 12 بهمن سال 1381 تا پایان سال 1382، بیش از 13 میلیون بشکه نفت به ارزش 400 میلیون دلار تولید شده‌است. میزان نفت در جای این میدان 293 میلیون بشکه برآورد شده‌است که حدود 117 میلیون بشکه آن قابل برداشت است. ضریب بازیافت از این میدان نیز برای یک دوره 14 ساله حدود 40 درصد اعلام شده‌است. عمق متوسط مخزن میدان نفتی بلال در حدود 6000 فوت و درجه نفت آن بسیار خوب و سبک و در حد API 41/6 است. هم اکنون روزانه 40 هزار بشکه نفت از 5 حلقه چاه تولیدی در این میدان تولید می‌شود و به منظور حفظ فشار مخزن، 5 حلقه چاه تزریقی برای تزریق 50 هزار بشکه آب در روز به مخزن این میدان حفاری شده‌است. قرارداد اجرای طرح توسعه میدان نفتی بلال به روش بیع متقابل در سال 1378 با شرکت توتال منعقد شد و از اواخر سال 1381 به مرحله بهره برداری نهایی رسید. کل هزینه‌های اجرای این طرح 316 میلیون و 675 هزار دلار اعلام شده‌است، که با توجه به تولید پیش‌بینی شده برای 14 سال و تولید 117 میلیون بشکه نفت با احتساب 25 دلار برای هر بشکه، درآمد ناشی از فروش نفت خام به بیش از 3 میلیارد دلار خواهد رسید. ایجاد فرصت شغلی مستقیم برای حدود 120 نفر و فرصت شغلی غیرمستقیم برای یکصد نفر از جمله ویژگی‌های بهره برداری از طرح توسعه میدان نفتی بلال است. منبع : ویکی پدیا

ادامه توضیحات
اطلاعات مجتمع
میدان نفتی بلال حوزه لاوان
نفت فلات قاره ایران
قابل تکمیل
اکتشاف، استخراج و فرآورش - میدان های نفتی
قابل تکمیل
قابل تکمیل
قابل تکمیل
قابل تکمیل
قابل تکمیل
واحدهای میدان نفتی بلال حوزه لاوان
کارکنان
هیچ یک از کارکنان این مجتمع در سیستم ثبت نشده است.
ارائه دهندگان خدمات به این مجتمع
جهت قرار گرفتن در این قسمت فقط کافی است پروژه های خود را در هر مجتمع ثبت نمایید. ثبت پروژه ها
افراد دخیل در پروژه های مجتمع
اشتراک تجربیات
در این بخش تجربه خود را در احداث و همکاری در مجتمع درج نمایید. تبلیغات در بخش "ثبت تجربیات " ممنوع است اما شما می‌توانید راه‌های تبلیغات در سامانه صبا را در «این صفحه» ببینید.
نمایشگاه آنلاین
سامانه صبا به شما پیشنهاد می دهد صفحات زیر را نیز ببینید.
مجتمع ها
پروژه ها
شرکت ها
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.