لطفاً صبر کنید ...
loading
درباره
پالایشگاه ششم (فازهای 15 و 16) پالایشگاه ششم (فازهای 15و16) در شرقی ترین نقطه مجموعه پالایشگاه های پارس جنوبی در منطقه عسلویه قرار دارد. قرارداد توسعه فازهای 15و16 در دی ماه 1385 بین شرکت ملی نفت و گازپارس به عنوان کارفرمای اصلی و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های آریا نفت شهاب، مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی، صف، ایزوایکو و حفاری داناکیش به عنوان پیانکار طرح عملیات خشکی و دریا منعقد گردید. عملیات اجرایی این طرح در تیر ماه 1386 شروع شد . با دریافت خوراک از خط پنجم سراسری گاز، ردیف اول گازی پالایشگاه ششم در تاریخ 2/9/92 با تزریق 8.5 میلیون استاندارد مترمکعب گاز به خط سراسری شروع به کار کرد و در تاریخ26/1/93ردیف دوم گازی در سرویس قرار گرفت و تزریق گاز به خط سراسری به MMSCMD17 افزایش یافت. 8 آذر 93 سکوی فاز 16 در سرویس قرار گرفت و ردیف سوم گازی در تاریخ 9/9/93 با خوراک سکو در سرویس قرار گرفت. ردیف چهارم گازی نیز با خوراک سکو در تاریخ 2/10/93 در سرویس قرار گرفت. این پالایشگاه در تاریخ بیست و یکم دی ماه 1394 رسما توسط حجت الاسلام والمسلمین روحانی ریاست محترم جمهوری افتتاح گردید و در تاریخ بیست و پنجم بهمن ماه 1394 به SPGC تحویل موقت گردید. فازهای 15 و16 هر کدام دارای یک سکو با 11 حلقه چاه می باشند. در حال حاضر سکوی فاز 15 با 7 حلقه چاه و سکوی فاز 16 با 10 حلقه چاه در سرویس می باشد. برداشت اسمی از مخزن MMSCMD57 است که در حال حاضر از مخزن مشترک تقریبا MMSCMD50 گاز برداشت می شود. عملیات : ابتدا مایعات (شامل میعانات گازی، محلول آب حاوی LDHI) و گازها از هم جدا می شوند. میعانات گازی پس از تثبیت شدن در واحد 103 در مخازن ذخیره شده و سپس صادر می شود. گاز ورودی نیز ابتدا شیرین سازی و سپس عملیات خشک کردن روی آن انجام می شود. در مرحله بعد نقطه شبنم گاز با جداسازی هیدروکربن‌های سنگین تنظیم میشود. و در نهایت پس از جداسازی اتان که به سمت پتروشیمی ارسال می‌گردد ، گاز متان تولیدی فشرده سازی شده و به خط سراسری تزریق می شود.در ادامه نیز پروپان و بوتان جدا سازی شده که پس از ذخیره سازی در مخازن صادر می‌گردند. محصولات تولیدی: تولید اسمی روزانه: 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین، 78هزار بشکه میعانات گازی، 2900 تن LPG (1800 تن پروپان و 1100 تن بوتان)، 2400تن اتان و 400 تن گوگرد مشخصات واحدهای پشتیبانی پالایشگاه: پالایشگاه ششم فاقد توربین گازی برای تولید برق بوده و برقی مصرفی از نیروگاه متمرکز بعثت تامین میشود. هچنین این پالایشگاه دارای 7 عدد دیگ بخار، 1 عدد مخزن سیستم آب آتش نشانی، 4 عدد مخزن ذخیره میعانات گازی می باشد. واحد شیرین سازی متمرکز در کنار دریا نیز آب شیرین مصرفی پالایشگاه را تامین می کند. منبع : سایت شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی
ادامه توضیحات
اطلاعات مجتمع
پالایشگاه ششم گاز پارس جنوبی (فاز 15 و 16)
مجتمع گاز پارس جنوبی
قابل تکمیل
پالایش گاز
07731318000
استان بوشهر - بندرعسلویه - شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی -صندوق پستی 75391/311
قابل تکمیل
قابل تکمیل
قابل تکمیل
واحدهای پالایشگاه ششم گاز پارس جنوبی (فاز 15 و 16)
ارائه دهندگان خدمات به این مجتمع
جهت قرار گرفتن در این قسمت فقط کافی است پروژه های خود را در هر مجتمع ثبت نمایید. ثبت پروژه ها
افراد دخیل در پروژه های مجتمع
اشتراک تجربیات
در این بخش تجربه خود را در احداث و همکاری در مجتمع درج نمایید. تبلیغات در بخش "ثبت تجربیات " ممنوع است اما شما می‌توانید راه‌های تبلیغات در سامانه صبا را در «این صفحه» ببینید.
نمایشگاه آنلاین
سامانه صبا به شما پیشنهاد می دهد صفحات زیر را نیز ببینید.
مجتمع ها
پروژه ها
شرکت ها
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.