لطفاً صبر کنید ...
loading

مدیریت کنترل شیرابه

گرد آورنده :
حمزه جوهری دزفولی
ارسال شده در تاریخ: 1401/04/16

هر ساله در جهان حدود 500 میلیون تن شیرابه از مواد زائد و جامد تولید می شود . چین بیشترین میزان تولیدی شیرابه به مقدار 150 میلیون تن را در جهان داراست و این کشور نزدیک به 30 % از حجم زباله های کل جهان را شامل می شود . به منظور مدیریت پسماندهای زائد جامد شهری در هر منطقه بیش از هر چیز نیاز به آمار و اطلاعات موثقی است که با استفاده از آنها بتوان با برنامه ریزی مناسب ، ضوابط و روش های اجرایی مدیریت پسماند را طراحی نمود . بررسی ها حاکی از آن است که پسماندهای شهری ایران دارای مقادیر زیادی از مواد آلی است و در نتیجه موج تولید حجم زیادی از شیرابه می شوند . در کشور ما تنها 8 درصد پسماندهای شهری بازیافت ،کمپوست و استفاده مجدد می شوند در حالیکه 92 درصد مواد زائد دفن می شوند که از این روش مدیریتی مواد زائد جامد ، حدود 25 درصد دفن اصولی و تقریبا بهداشتی است و مابقی بشکل غیربهداشتی دفن و تلنبار می باشند . بنابراین لزوم بهینه سازی برخی از مراکز دفن غیر بهداشتی کشور و رساندن سطح فعلی آن به سطح قابل قبول بین المللی از یک سو و جامع پوشی به اهداف حفظ سلامت عموم و محیط زیست از سوی دیگر از طریق کنترل شیرابه و گازهای محل دفن ایجاد می گردد .

در اغلب زمینهای دفن ، شیرابه از تجزیه مواد آلی ویا از منابع خارجی مثل زهکش آبهای سطحی ، آب باران ، آبهای زیرزمینی که وارد مواد زائد می شوند ، بوجود می آید که حاوی مواد محلول ومعلق ازجنس آلی ومعدنی می باشد . میزان تولید شیرابه در محل دفن بستگی مستقیم به رابطه موازنه آب در سلول دفن دارد که توسط روش موازنه آب ( WBM ) و مدل HELP محاسبه می شود .

طراحی سیتم جمع آوری شیرابه بستگی به نوع بستر موردنیاز ، کانال جمع آوری و زهکشی شیرابه ، جانمایی و طراحی امکانات هدایت ، جمع آوری و تصفیه مناسب شیرابه دارد . نوع بستر انتخابی بستگی به گستردگی محل دفن ، نوع مواد زائد ، مسائل و ضروریات زیست محیطی و نیز زمین شناسی و هیدرولوژی منطقه دارد . طراحی بستر برای حداقل کردن نفوذ شیرابه به داخل خاکهای زیر سطحی و حذف آلودگی آب زیرزمینی انجام می شود . بسته به نوع مواد زائد از سیستم بستر تک مرحله ای ( SLS ) برای دفن پسماندهای غیر خطرناک و غیرواکنش دهنده و غیر قابل تجزیه بیولوژیکی و از سیستم بستر مرکب تک مرحله ای ( SCLS ) برای دفن زباله های شهری و از سیستم مرکب دو مرحله ای ( DCLS ) برای دفن پسماندهی خطرناک صنعتی وبیمارستانی استفاده می شود . ستر ممکن است خاک رس متراکم ، لایه ژئو تکستایل ، HDPE و لایه زهکش با ضخامت مشخص باشد که هریک از لایه ها نقش ویژه ای را ایفا می کنند . از طرفی برای هدایت شیرابه در ته محل دفن از یک سری تراس های شیب دار با شیب 1 تا 5 درصد و کانال های زهکش با شیب 5/0 تا 5/1 درصد استفاده می شود .

از روشهای مختلفی همچون کمینه سازی شیرابه (Leachate Minimization ) تبخیر شیرابه ، گردش مجدد ، شیرابه به سلول دفن ( تصفیه در جا ) ، تصفیه شیرابه به روش های مختلف فیزیکی وشیمیایی و بیولوژیکی و تخلیه شیرابه به داخل سیستم های جمع آوری فاضلاب مطابق با استاندارد تخلیه شیرابه استفاده می شود .

شیرابه تولید شده در محل های دفن پسماند آلوده ترین سیال روی زمین شناخته شده و از دیرباز یکی از بزرگترین معضلات این مراکز به حساب می آید . در بسیاری از موارد به علت عدم وجود خاک مناسب در اطراف محل های دفن پسماند به وسیله عایق بندی کف و جداره ها با لایه ای از خاک رس میزان نفوذپذیری آن را کاهش می دهند تا از گسترش شیرابه به محیط پیرامون جلوگیری شود .

نظرات کاربران

افزودن نظر
حامیان
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.