لطفاً صبر کنید ...
loading

شبیه سازی کلرور (Cl) و کل جامدات محلول (TDS) موجود در آب با استفاده از سیستم استنتاج فازی-عصبی-موجک (Conjoined Wavelet ANFIS Network ) و مقایسه آن با سیستم عصبی-موجک (Conjoined Wavelet ANN)

گرد آورنده :
علیرضا امیراحمدی
ارسال شده در تاریخ: 1398/10/20

مدلسازی و بهره گیری از روابط ریاضی ابزاری مناسب برای تصمیم گیری و پیش بینی تغییرات کیفی منابع آب به ویژه سدها می باشد که در طی سالهای اخیر توجه زیادی را به خود معطوف ساخته است. سد درودزن که بزرگترین سد درحال بهره برداری استان فارس است ، آبیاری بیش از 40000 هکتار اراضی کشاورزی ، تأمین آب آشامیدنی شهر شیراز و مرودشت ، تأمین آب مورد نیاز کارخانجات منطقه مردوشت و اطراف آن برعهده دارد ، لذا دریاچه سد درودزن بدلیل کاربری کشاورزی، شرب، صنعت از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار است. در این تحقیق ، از مهمترین پارامترهای کیفی آب ، کلرور (Cl) و کل جامدات محلول در آب (TDS) مخزن سد با سیستم استنتاج فازی- عصبی- موجک و عصبی- موجک مورد بررسی و شبیه سازی و مقایسه قرار گرفته اند. بدین منظور از داده های آماری 20 ساله استفاده گردید ، پس از نرمال سازی از 85% داده ها جهت آموزش شبکه و 15% داده ها جهت تست مدل ها استفاده می کنیم. معیار ارزیابی مدل ها ضریب همبستگی (R2) و مجذور میانگین مربعات خطا (RSME) می باشد. مدلی که داری ضریب همبستگی بیشتر و مجذور میانگین مربعات خطای کمتر داشته باشد به عنوان مدل برتر انتخاب می شود. نتایج این تحقیق نشان می دهد مدل شبکه فازی- عصبی- موجک توانایی بالاتری را در مقایسه با مدل عصبی - موجک دارا می باشد.

نظرات کاربران

افزودن نظر
حامیان
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.