لطفاً صبر کنید ...
loading

برنامه ریزی کوتاه مدت نیروگاههای آبی و حرارتی با ملاحظه محدودیت آلودگی زیست محیطی توسط الگوریتم جستجوی فاخته؛ هفتمین کنفرانس بین المللی فناوری و مدیریت انرژی-سال1400

گرد آورنده :
حمیدرضا شاهمیرزاد
ارسال شده در تاریخ: 1400/10/30

برای بهره‌برداری بهینه از سیستم‌های قدرت متشکل از نیروگاه‌های حرارتی و نیروگاه‌های آبی با مخازن چندمنظوره، برنامه‌ریزی مناسب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این اهمیت به‌دلیل صرفه‌جویی‌های فراوانی است که در صورت وجود هماهنگی مناسب بین تولید برق نیروگاه‌های حرارتی و نیروگاه‌های آبی عاید خواهد گردید. ازآنجاکه هزینه بهره‌برداری از نیروگاه‌های آبی در مقایسه با نیروگاه‌های حرارتی نسبتاً ناچیز است، تمایل بیشتری برای استفاده از آن‌ها جهت تأمین تقاضا وجود دارد، ولی با توجه به محدودیت ذخیره آب در مخازن نیروگاه‌های آبی، تأمین کل تقاضا در طول دوره بهره‌برداری از طریق آن‌ها میسر نیست. از طرف دیگر با افزایش تقاضا، استفاده از واحدهای حرارتی که هزینه تولید بالاتری دارند اجتناب‌ناپذیر می‌شود. بنابراین هدف از هماهنگی تولید نیروگاه‌های آبی و نیروگاه‌های حرارتی، برنامه‌ریزی برای استفاده از نیروگاه‌های آبی به‌نحوی است که ضمن تأمین تقاضا و سایر محدودیت‌های سیستم، میزان استفاده از واحدهای حرارتی که هزینه تولید بالایی دارند، حداقل گردد. هماهنگی بین نیروگاه‌های آبی و حرارتی برای تولید هزینه کمینه با توجه به قیود بهره‌برداری واحدها و برآوردن تقاضای مصرف‌کننده، برنامه‌ریزی تولید آبی ـ حرارتی نامیده می‌شود. در این تحقیق، تلاش شده است تا جوانب مختلف برنامه‌ریزی تولید آبی ـ حرارتی مورد بررسی قرار گیرد. یک الگوریتم بهینه سازی فرا ابتکاری مبتنی بر پرندگان فاخته برای حل مسأله برنامه ریزی زمانی آبی-حرارتی دو هدفه با اهداف و قیود غیرخطی پیشنهاد شده است. مقایسه نتایج بدست آمده کارایی روش پیشنهادی الگوریتم بهینه سازی فاخته را نشان می دهد.

نظرات کاربران

افزودن نظر
حامیان
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.