لطفاً صبر کنید ...
loading

(سکسیونر) نحوه عملکرد و کاربرد

گرد آورنده :
افشین رشید
ارسال شده در تاریخ: 1400/10/08

(سکسیونر) نحوه عملکرد و کاربرد

نویسنده : دکتر افشین رشید

نکته : سکسیونر یکی از اَدوات بنیادی در هر ایستگاه برق فشار بالا میباشد. عمل و کار سکسیونر در ایستگاههای برق فشار بالا، جدا کردن بخشها و سکشنهای گوناگون از بخشهای دارای ولتاژ است

سکسیونر همانند دژنکتور یک کلید قطع کننده ی مدار است اما با این تفاوت که زیر بار نمی توان به عنوان قطع کننده مدار از آن استفاده کرد.

سکسیونر را نمی توان به عنوان یک کلید قطع کننده مدار در زیر بار استفاده کرد و هرگاه سکسینور در مدار است و می خواهیم سکسینور را قطع کنیم، قبل از آن باید برق اصلی به وسیله دژنکتور قطع شده باشد.

اما مواقعی که مصرف کننده ها کم قدرت هستند می توان از سکسیونر برای قطع و وصل مدار استفاده کرد در مواقعی که بار خیلی سنگین نیست از دژنکتور استفاده نمی شود.

به طور مثال در بالای ترانس های کاهنده 20 کیلو ولت به 400 ولت که در خیابان ها وجود دارد سکسیونر نصب است که با همان سکسیونر برق 20 کیلو ولت را قطع می کنند.

از سکسیونر ها در وروری و خروجی دژنکتور ها نیز استفاده می کنند تا در مواقع تعمیر و نگه داری از آنها استفاده شود.

سکسیونر انجام بستن و بازکردن بروی کالاها را فراهم میسازد. نکته چشم گیر در بهرهگیری از این تجهیز، ناتوانی در فرمان دهی در زیر بار است. یعنی بروی سکسیونرها در حالت On Load نمیتوان مانوری انجام داد چرا که توانایی بازبست در زیر بار را ندارد و موجب آسیبها و زیانهای جدی به خود سواساز و دیگر کالاها میشود. در برنامهریزی و ساخت سواسازها هیچ پیش بینی برای جلوگیری و کاهش قوسهای شدید الکتریکی برآمده از باز و بسته کردن مدارها بکار نرفته است.

اصولاً سکسیونر ابزارهای پیوند دهنده مکانیکی و گالوانیکی برای رسانایی بهتر گردش قطعات و سامانههای گوناگون میباشند و در درجه نخست برای حفاظت و پناه بهره برداران وکاربران مربوطه در برابر برق گرفتگی بکاربرده میشوند. از این رو به گونهای ساخته میشوند که در حالت قطع و وصل، جای برش شدگی یا پیوند بگونه روشن وآشکار قابل دیدن باشد. یعنی در هوای آزاد انجام گیرد و از آنجا که سواساز سبب بستن یا بازکردن چرخه الکتریکی نمیشود، برای بازکردن و بستن هر چرخه الکتریکی پرفشار نیاز به کلید توان می باشدکه میتواند چرخه را با هر شرایطی بسته یا باز کند وسواساز ابزاری است برای پیوند کلید توان به شینه و یا هر بخش دیگری از شبکه که دارای پتانسیل است.

کاربرد (سکسیونر)

از سکسیونر می توان جهت بی برق بودن مدار در حین تعمیرات و… به خوبی بهره برد چون کنتاکت های آن به خوبی قابل مشاهده است و از بی برق بود شبکه مطمئن خواهیم شد.

بسته به کاربردها و گزینش، سواسازها در اندازههای گوناگون ولتاژی و جریانی ساخته و عرضه میشوند .جداگر بین تیغهها و استراکچر سازوکار سواساز مقرههای خازنی است که همراه با تیغهها شایستگی گردش دارند. سازوکار جابجایی سواسازها نیروی موتوری و یا دستی خواهد بود. سواسازها امکان وصل شدن و یا برش شدن را نخواهند داشت و بیگمان باید پس از فرمان به کلید به روی آنها مانور شود. سکسیونرها مدلهای گوناگونی دارند و به روشهای گوناگونی کار میکنند اما همه آنها تنها به یک منظور به کار گرفته میشوند. بسته به ولتاژ کاری سکسیونرهای گوناگون به کاررفته قرار میگیرند چرا که پهنه ایزولاسیون باید نگهداری گردد.

نظرات کاربران

افزودن نظر
حامیان
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.