لطفاً صبر کنید ...
loading

طراحی و ساخت دستگاه شبیه ساز فرآیند ذوب در کوره قوس الکتریکی

گرد آورنده :
عباس محمدی
ارسال شده در تاریخ: 1400/07/25

امروزه کوره قوس الکتریکی در سطح وسیع، برای تولید فولادهای خاص و معمولی بکار میرود. ظرفیت کوره میتواند بین 1 تا 400 تن باشد. کوره قوس الکتریکی در کنار تولید فولاد ساده کربنی، قابلیت تولید انواع فولادهای با کیفیت را دارد. در این کورهها میتوان صد در صد قراضه یا آهن اسفنجی(DRI) یا ترکیبی از آنها و مذاب آهن خام استفاده نمود. سهم این کورهها در فولادسازی دنیا روز به روز در حال افزایش است. شبیه سازی کامپیوتری ابزار مفیدی برای تحلیل کوره قوس الکتریکی میباشد، دمای بالای داخلی محفظه کوره و دشواری استفاده از ابزارهای اندازهگیری نیاز هرچه بیشتر ما را به استفاده از شبیه سازی عددی-کامپیوتری نشان میدهد. این سیستم، به دو روش کنترل دستی و اتوماتیک عملیات شبیه سازی را انجام میدهد. این دستگاه قابلیت بومی سازی برای هر نوع کوره قوس الکتریکی با هر میزان ظرفیت و ابعاد و هر نوع سبد قراضه را دارا میباشد. پیش از آغاز فرآیند شبیه سازی و تزریق بارفلزی به کوره، نوع و میزان بارفلزی ورودی به همراه آنالیز آنها با توجه به نوع گونه فولادی مورد بررسی و تحلیل قرار میگیرد. در پایان عملیات شبیه سازی، یک گزارش جامع و با جزئیات دقیق از تمامی وقایع برای اپراتور آماده میشود. در طول مدت زمان عملیات شبیه سازی، سه پارامتر دما، زمان و آنالیز (مذاب و سرباره) می بایست توسط اپراتور نظارت و کنترل شوند و هدف، کمینه کردن هزینه تولید یک تن فولاد مذاب میباشد.

یک شبیه ساز آنلاین کوره قوس الکتریکی مربوط به انجمن فولاد جهان در دانشگاه لیورپول کشور انگلیس طراحی و ساخته شده است. این شبیه ساز در قالب یک برنامه آنلاین تحت وب و با کمترین میزان انعطافپذیری نوشته شده است. این شبیه ساز تمامی مراحل از انتخاب بارفلزی و گونه فولادی تا بارگیری سبدهای قراضه و تزریق آنها به کوره و همچنین شرایط و مراحل سربارهسازی، تخلیه مذاب، آنالیز مذاب را به خوبی پوشش و نمایش میدهد. از نقاط ضعف این شبیه ساز این است که، به طور عمده بر روی اجزای شیمیایی فرآیند ذوب تمرکز دارد و هیچ اطلاعاتی در مورد پس زمینه شبیه ساز وجود ندارد. عدم بومیسازی و نداشتن پارامترها و تنظیمات اولیه کوره، بارفلزی، مواد افزودنی، کنترل اتوماتیک تپ ترانسفورماتور، ایجاد برنامه کنترل اتوماتیک از دیگر نقاط ضعف این سیستم محسوب میشوند.

دانلود فایل ضمیمه

دانلود فایل ضمیمه

دانلود فایل ضمیمه

دانلود فایل ضمیمه

دانلود فایل ضمیمه

نظرات کاربران

افزودن نظر
حامیان
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.