لطفاً صبر کنید ...
loading

برخی ویژگی های اساسی شرکت های با مسئولیت محدود

گرد آورنده :
دکتر یاسر محمدیان
ارسال شده در تاریخ: 1400/05/12

برخی ویژگی های اساسی شرکت های با مسئولیت محدود

- شرکت با مسئولیت محدود ، بین دو یا چند نفر و حداقل بین 2 نفر تشکیل می شود و شرکا می توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند .

- شرکت با مسئولیت محدود الزاما برای امور تجارتی تشکیل می شود و این در حالی است که شرکت سهامی می تواند برای امور تجارت یا غیر تجارتی تشکیل شود و این موضوع ، تفاوت بنادین و ماهوی شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت سهامی می باشد.

- در شرکت با مسئولیت محدود ، آورده ی شرکا می تواند نقد یا غیر نقد باشد ولی در عین حال ، سرمایه ی شرکت با مسئولیت محدود به قطعات سهام تقسیم نمی شود و این شرکت نه سهامدار دارد و نه سهم بلکه شریک دارد و سهم الشرکه .

- طبق ماده 102 قانون تجارت ، سهم الشرکه شرکا نمی تواند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال اعم از با اسم یا بی اسم و غیره درآید و به همین دلیل ، امکان پذیره نویسی و عرضه عمومی شرمایه در شرکت با مسئولیت محدود وجود ندارد .

- در شرکت با مسئولیت محدود ، مانند سایر شرکتهای مذکور در قانون تجارت و بر خلاف شرکتهای سهامی موضوع لایحه ی اصلاحی قانون تجارت ، حداقل سرمایه تعیین نشده است ولی در عمل ، برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، اداره ی ثبت ، حداقل سرمایه را یک میلیون ریال در نظر می گیرد.

- مسئولیت شرکا در شرکت با مسئولیت محدود ، فقط تا میزان سرمایه (نه به نسبت سرمایه ) شرکا در شرکت است به عبارت دیگر، هر یک از شرکا فقط تا میزان سرمایه ی خود در برابر قروض و تعهدات شرکت مسئولیت دارد چرا که شرکت با مسئولیت محدود ، از نوع شرکت های سرمایه ای می باشد و بنابراین مسئولیت شرکا فقط تا میزانی است که شرکا در شرکت وارد کرده اند و نسبت به مازاد آن مسئولیتی نداشته و امکان مراجعه طلبکاران به شرکا وجود ندارد .

- شرکتنامه ، قرارداد تشکیل شرکت است و باید در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد و سند رسمی محسوب می شود . اساسنامه قانون اداره شرکت است ؛ در شرکتهای سهامی و تعاونی و شرکتهای مختلف ، اساسنامه الزامی است اما در سایر شرکت ها ، وجود شرکت نامه اجباری است .

- در شرکت با مسئولیت محدود ، تمام سرمایه می تواند نقد یا غیر نقد باشد . در خصوص آورده نقدی در شرکت با مسئولیت محدود ، قانونگذار تشریفات خاصی مانند حساب بانکی را پیش بینی نکرده است و پرداخت می تواند به هر شکلی باشد مانند چک یا نقد و غیره ولی آورده ی غیر نقد باید تقویم و تماماً تسلیم شود .

- ارزیابی آورده غیر نقد با تراضی تمام شرکا می باشد اما در شرکت سهامی ، ارزیابی آورده غیر نقد توسط کارشناس رسمی دادگستری الزامی است همچنین در شرکت سهامی ، عین یا مدارک مالیکیت باید به بانک تسلیم شود اما در شرکت با مسئولیت محدود ، به مدیر شرکت تسلیم می شود .

- در اسم شرکت با مسئولیت محدود ، باید عبارت با مسئولیت محدود قید شود والا آن شرکت در مقابل اشخاص ثالث تضامنی محسوب می شود . اسم شرکت نباید متضمن نام هیچیک از شرکا باشد و الا شریکی که نام او در اسم شرکت قید شده ، در مقابل اشخاص ثالث ، حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را دارد یعنی مسئولیت او در مقابل طلبکاران دیگر ، تا میزان سرمایه نیست و طلبکاران پس از انحلال شرکت و عدم دریافت طلب خود از دارایی شرکت می توانند به اموال شخصی این شریک مراجعه کنند .

-در شرکتهای با مسئولیت محدود ، انتقال سهم الشرکه به عمل نخواهد آمد مگر به موجب سند رسمی و این در حالی است که در شرکتهای سهامی ، نقل و انتقال سهام ، تشریفات خاصی ندارد و به موجب ماده 40 لایحه اصلاحی قانون تجارت ،در مورد شرکتهای سهامی و آن هم فقط در خصوص سهام بانام ، قید انتقال در دفتر ثبت سهام شرکت الزامی می باشد .

- در شرکتهای با مسئولیت محدود ، سهم الشرکه را نمی توان منتقل به غیر نمود مگر با رضایت عده ای از شرکا که لااقل سه چهارم سرمایه ی شرکت متعلق به ایشان بوده باشد و اکثریت عددی را یز داشته باشند به عنوان مثال اگر تعداد شرکای شرکت 10 نفر و سرمایه ی شرکت 100 میلیون تومان باشد ، در این صورت برای انتقال سهم الشرکه، باید حداقل 6 نفر با داشتن حداقل 75 میلیون تومان سرمایه ، نسبت به موضوع انتقال اعلام رضایت نمایند . ضمنا لازم به ذکر است که این قاعده ، قاعده ای آمره است یعنی شرکا نمی توانند بر خلاف مفاد آن توافق نمایند .

- شرکت با مسئولیت محدود ، به موجب ماد ه 104 قانون تجارت به وسیله یک یا چند نفر مدیر موظف یا غیر موظف که از بین شرکا یا خارج از شرکا برای محدود محدود یا نامحدود معین می شوند اداره می گردد قانونگذار شرایط انتخاب مدیر را معین نکرده است و بحثی از هیات مدیره و مدیر عامل در این شرکت بر خلاف شرکت سهامی وجود ندارد . مدیر می تواند شخص حقیقی یا حقوقی یا شرکت تجاری باشد و انتخاب مدیر نیز به موجب شرکتنامه یا اساسنامه خواهد بود .

- مواد قانونی مربوط به شرکت با مسئولیت محدود ، حد نصاب مربوط به تشکیل مجامع عمومی را مشخص نکرده است اما نصاب تصمیم گیری را مشخص نموده است . به موجب ماده 106 قانون تجارت ، در حالت کلی تصمیم گیری در امور شرکت با مسئولیت محدود ابتدائا با توجه به اکثریتی است که اساسنامه مشخص می نماید اگر اساسنامه ساکت باشد ، تصمیمات راجع به امور شرکت با اکثریت حداقل نصب سرمایه اتخاذ می شود . اگر این اکثریت در دفعه اول حاصل نگردید، تصمیمات به اکثریت عددی در دفعه دوم حاصل می شود حتی اگر اکثریت سرمایه ای وجود نداشته باشد .

نظرات کاربران

افزودن نظر
حامیان
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.