لطفاً صبر کنید ...
loading

ارجاع دعاوی شرکتهای دولتی به داوری

گرد آورنده :
دکتر یاسر محمدیان
ارسال شده در تاریخ: 1400/04/19

ارجاع دعاوی شرکت های دولتی به داوری
در ابتدا لازم به ذکر است که شرکتهای دولتی ، گاه وظایف تصدی گری دارند و گاه وظایف حاکمیتی . وظایف تصدی گری از قبیل فعالیت های پیمانکاری ، کارفرمایی ، ساخت و ساز و امثالهم می باشد و وظایف حاکمیتی نیز تمام آن وظایفی است که برای اداره ی جامعه و معمولا در چارچوب حقوق عمومی انجام می شود از قبیل برگزاری انتخابات ، سرشماری نفوس و مسکن و امثالهم.
در ماده ی 457 قانون آیین دادرسی مدنی آمده است : " ارجاع دعاوی راجع به اموال عمومی و دولتی به داوری پس از تصویب هیات وزیران و اطلاع مجلس شورای اسلامی صورت می گیرد." با توجه به ماده ی مزبور ، برخی به غلط گمان کرده اند که دعاوی که شرکتهای دولتی در راستای وظایف تصدی گری خود طرح می نمایند نیز برای ارجاع به داوری نیازمند تصویب هیات وزیران و اطلاع مجلس شورای اسلامی می باشد ، لیکن این برداشت ناصحیح است چرا که آنچه در ماده 457 به شرح فوق محتاج تصویب هیات وزیران است ، دعاوی راجع به اموال عمومی و دولتی است و نه دعاوی شرکتهای دولتی و به عبارت دیگر ، دعوای یک شرکت دولتی در راستای وظایف تصدی گری ،دعوا راجع به "اموال عمومی و دولتی " نیست بلکه دعوایی است که یک شخص حقوقی مستقل که دارایی و بدهی مستقل خود را دارد طرح می نماید لذا هر چند که ممکن است این شرکت ، وفق ضوابط قانون تجارت و یا قانون محاسبات عمومی ، دولتی تلقی شود ، لیکن موضوع مزبور دلیل بر این نمی باشد که دعاوی این شرکت نیز دعاوی راجع به اموال دولتی محسوب شود .
بنابراین به طور خلاصه باید گفت که دعاوی که شرکتهای دولتی در راستای وظایف تصدی گری (و نه وظایف حاکمیتی ) طرح می نمایند ، قابلت ارجاع به داوری بدون نیاز به تصویب هیات وزیران را دارد .

نظرات کاربران

افزودن نظر
حامیان
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.