لطفاً صبر کنید ...
loading

بررسی برتری دیسپرسنت های پلیمری بر دیسپرسنت های اسیدی معمول

گرد آورنده :
رضا بهادری بیرگانی
ارسال شده در تاریخ: 1400/03/16

دانلود فایل ضمیمه

کنترل رسوب و ته نشینی ذرات جامد در آب در حال گردش در برج خنک کننده، یکی از مواردی است که در سیستم های صنعتی بسیار به آن پرداخته می شود. دلیل این امر، مشکلات فراوانی است که این ذرات جامد معلق به وجود می آورند که شامل ایجاد یک لایه ی عایق از رسوبات است که انتقال حرارت را کاهش می دهد. خوردگی های زیر رسوبی در نتیجه ی ته نشست این ذرات اتفاق می افتد. مصرف انرژی، دفعات تمیز کردن و هزینه ی تعمیرات با رسوب کردن این ذرات افزایش پیدا کرده و عمر سیستم کاهش می یابد. همچنین ذرات ته نشین شده در مناطقی که جریان آب کم است، می توانند حل شده و باعث کاهش، انسداد، اختلال در انتقال حرارت، خوردگی حاصل از ته نشست و همچنین افزایش رشد میکروب هایی از جمله لژیونلا شوند. بر این اساس، تزریق مواد شیمیایی مناسب با توجه به این شرایط ( وجود جامدات معلق)، می تواند موثر بوده و باعث افزایش بازده برج خنک کننده و کاهش هزینه های تعمیراتی آن شود.

  • از پژوهش حاضر، تعیین میزان تاثیر دو دیسپرسنت استاندارد تولیدی شرکت آبریزان با پایه اسیدی با نام Mitreh DPS0501 و و دیسپرسنت پلیمری با نام Mitreh DPS592 درپراکندگی و جلوگیری از تجمع و ته نشست ذرات جامد معلق در محیط آب صنعتی و مقایسه کارایی و نتایج حاصل از تاثیر این مواد می باشد. با توجه به داده های بدست آمده در بررسی هر دو محلول دیسپرسنت، کنترل رسوب و ته نشینی ذرات جامدات معلق در محیط آب سنگین مشاهده شد. با این حال، در کنترل رسوب و ته نشست ذرات جامد، دیسپرسنت با پایه پلیمری از مزایای بسیار بالاتری نسبت به دیسپرسنت با پایه اسیدی برخوردار بود که شامل عملکرد بالا در پیشگیری از تشکیل رسوب را نشان داد و همچنین خوردگی بسیار کمتر کوپن ها نسبت به اسید ها (نرخ خوردگی کوپن ها از استاندارد ASTM D 2688-15e1 و به منظور اندازه گیری کاهش وزن نمونه ها از استاندارد ASTM G1-90 استفاده شده است)، نیز دیده می شود (میزان خوردگی کوپن های مس و آهن در حضور دیسپرسنت با پایه اسیدی مقدار 1.17mpy و 8.97mpy و در حضور دیسپرسنت با پایه پلیمری مقدار 0.029mpy و 3.07mpy را نشان داد). همچنین عدم خطر زیست محیطی نیز خاصیت ضد خوردگی دارد و نرخ خوردگی در حضور این دیسپرسنت ها بسیار کم است. زیرا دیسپرسنت پلیمری از طریق تعلیق موثر رسوبات، به تمیزی سطوح برای ماکزیمم انتقال حرارت و مقاومت در برابر خوردگی کمک می نماید. این پایلوت میدانی و بررسی آزمایشات متعدد روزانه و هفتگی و همچنین تصاویری که از بخش های مختلف سیستم خنک کننده گرفته شده است، عملکرد مطلوب دیسپرسنت پلیمری را در کنترل رسوب و ته نشینی با این ماده تا حد بالایی نشان داد.

نظرات کاربران

افزودن نظر
حامیان
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.