لطفاً صبر کنید ...
loading

تهیه ماتریس ژلاتین حاوی نانوذرات پلی ان ایزو پروپیل اکریل آمید به روش

گرد آورنده :
داریوش مظفریان
ارسال شده در تاریخ: 1399/07/02

چکيده

در سال­های گذشته تحقیقات وسیعی در زمینه توسعه مولکول­های درمان­کننده انجام گرفته است که نتایج این تحقیقات نشان­دهنده آینده روشن و امیدوارکننده در درمان طیف بسیار وسیعی از بیماری­ها است.

هدف اصلی از انجام این پژوهش ساخت سامانه دارورسانی جدید از هیدروژل­های ژلاتین حاوی نانوذرات حساس به دما می باشد. به منظور کاهش تعداد آزمونه­ها، جهت بررسی و انجام آزمون­های بیشتر، توسط روش طراحی آزمایش ­ها 13 سری نمونه­آزمون با تغییر در سه پارامتر نسبت مونومر، مقدار عامل شبکه کننده و نسبت نانوذره به ژلاتین طراحی شد.

نانوذرات با پلیمریزاسیون اشعه­فرابنفش، همزمان با شبکه­ای کردن در درون لیپوزومی با ابعاد نانو به عنوان راکتور انجام شده است. کنترل اندازه ژل توسط کنترل اندازه لیپوزوم صورت گرفته است. سپس نانوذرات ساخته شده در مرحله ژله شدن ژلاتین درون آن قرار داده شده اند. در ادامه تأثیر تغییرات 3 فاکتور مورد بررسی بر روی پارامترهایی نظیر تخریب­پذیری، حساسیت به دما، ، تورم ژل و ... مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین بازده بارگذاری دارو، مکانیسم و سینتیک رهایش دارو و مطالعات برون تنی انجام گرفته است.

نتایج حاصل از بررسی­ها مؤید نانوذرات و قرار گیری موفق نانوذرات در ماتریس است. ابعاد نانوذرات­ها پس از حذف لایه لیسیتین و توسط پراکنش نور دینامیکی در محدوده 250 نانومتر قرار گرفته است و همچنین بررسی­های تکمیلی توسط میکروسکوپ الکترونی نتایج حاصل را تایید کرد. مقدارتورم مشاهده شده در محدوده حدود 80-110 ٪ تغییر را از خود نشان داد. محدوده تغییر فاز مشاهده شده برای تمامی نمونه ها در حدود 5/32 درجه سانتی گراد اتفاق افتاد. درصد بارگذاری دارو در شرایط مورد آزمایش بین 19/16-77/21 ٪ بوده است و در تمامی نمونه­ها در هنگام رهایش دارو رهایش انفجاری در ساعات اولیه مشاهده نگردید.

واژه‌هاي كليدي: ژلاتین، پلی ان ایزوپروپیل اکریل آمید، هیدروژل، رهایش تاخیری، دارو،نانوذره، فرابنفش

نظرات کاربران

افزودن نظر
حامیان
واتس اپ

دعوت از دوستان

با دعوت از دوستان خود می توانید امتیاز بگیرید و به دوستانتان در ایجاد ارتباطات کاری و صنعتی کمک کنید.
+۹۸
+ معرفی نفر بعدی

تبریک

شما به مدت یک سال در سامانه صبا عضویت فعال دارید

به حضور شما در بزرگترین جامعه صنعتی ایران افتخار می کنیم!

پس از تایید اطلاعات ثبت نامتان، یک تیک آبی دریافت نموده و پس از آن می توانید به عنوان کاربر عادی در سامانه صبا فعالیت نمایید.
مزایای کاربران عادی :
  • امکان ایجاد پروفایل شخصی (رزومه آنلاین)
  • امکان درخواست ارتباط و گسترش شبکه ارتباطات با سایر فعالین حوزه صنعت انتخابی
  • امکان ارسال پیام خصوصی برای افراد
  • امکان عضویت در گروه های تخصصی
  • امکان ثبت تجریه و نظر در ذیل صفحات مجتمع ها، واحدها، خطوط تولید و پروژه ها
  • و بسیاری از امکانات دیگر
پیشنهاد ما دریافت عضویت ویژه سامانه صبا می باشد که با کلیک بر روی آن می توانید از مزایای آن مطلع شوید.